Scania sa vraj postará o riešenie nabíjania nákladných elektromobilov

14.07.2024 19:45 Scania chce pomôcť nie len svojim zákazníkom, ale udržateľnosti svojho budúceho biznisu. Chce pomôcť klientom v prechode na elektromobilitu. Založí novú firmu Erinion, ktorá si vezme na starosť oblasť nabíjania nákladných elektromobilov. Tento krok sľubuje prínos 40 000 nabíjacích miest, či už v depách zákazníkov ale aj v budúcom dopravnom ekosystéme.

Zákaz ukrajinských ŠPZ pre taxíky na Slovensku? Štát pomenoval konkrétnu príčinu

12.07.2024 18:31 Novela zákona o cestnej doprave mení legislatívne požiadavky: Zákaz ukrajinských ŠPZ pre taxíky na Slovensku nadobudne platnosť od januára 2025. Dočasná výnimka, ktorú si budú môcť taxislužby na časť svojich flotíl uplatniť, sa bude vzťahovať len na zahraničné tabuľky ŠPZ z krajín EÚ. Ukrajinské - a samozrejme aj iné autá pochádzajúce z krajín mimo únie - teda bude potrebné registrovať rovno na Slovensku, v opačnom prípade nebudú môcť u nás na budúci rok jazdiť ako taxíky.

Nový druh kamiónov si razí cestu do Európy, majú však zásadný problém

12.07.2024 18:31 Na európskych cestách je čoraz viac elektrických nákladných vozidiel: Nový druh kamiónov sa preháňa Európou, zatiaľ čo vhodných možností nabíjania je stále nedostatok. Elektronické nákladné vozidlá vyžadujú vysoký nabíjací výkon. To predstavuje nové výzvy, najmä pre prevádzkovateľov sietí. Ako rýchlo sa dá dosiahnuť elektrifikácia v nákladnej cestnej dopravy?

Zmena na trhu autobusov a vlakov: Veľký hráč je na predaj, jazdí aj v SR. Majiteľ prezradil dôvod

11.07.2024 18:15 Majiteľ Regiojetu Radim Jančura povedal, že z firmy časom odíde a chystá jej predaj. Zmena na trhu autobusov a vlakov má však podľa jeho slov prebehnúť v situácii, keď sa bude firme dariť a bude na vrchole. Prepravcu výrazne zasiahla pandémia COVID-19 a išiel do veľkých strát. Už vtedy začal Jančura uvažovať o ďalšej budúcnosti Regiojetu aj pod tlakom toho, že jeho dcéra spoločnosť podľa všetkého neprevezme.

Niektoré mestá obídete cez nové obchvaty v SR. Nebudú to len diaľnice, zverejnili kľúčové info

11.07.2024 18:15 Novinky pre vodičov vrátane profesionálov: Viaceré mestá obídete cez nové obchvaty v SR a týka sa to najmä lokalít s problémovou dopravou. Zďaleka pritom nejde len o diaľničné úseky. Čo sa týka pozitívnych správ konkrétne pre štát a jeho rozpočet, dôležitou informáciou je, že nové obchvaty ho príliš nezaťažia, keďže veľa peňazí nám preplatia z alokovaných eurofondov. Ministerstvo dopravy hovorí o konkrétnych míľnikoch, ktoré sa mu pri veľkých infraštruktúrnych projektoch podarilo dosiahnuť v uplynulých mesiacoch.

Nový druh kamiónov si razí cestu do Európy, majú však jeden zásadný problém

11.07.2024 18:15 Na európskych cestách je čoraz viac elektrických nákladných vozidiel: Nový druh kamiónov sa preháňa Európou, zatiaľ čo vhodných možností nabíjania je stále nedostatok. Elektronické nákladné vozidlá vyžadujú vysoký nabíjací výkon. To predstavuje nové výzvy, najmä pre prevádzkovateľov sietí. Ako rýchlo sa dá dosiahnuť elektrifikácia v nákladnej cestnej dopravy?

Tatra predvádzala špeciál na udržanie verejného poriadku. Rozvášnený dav zaskočí obratnosťou

10.07.2024 17:30 O autách určených na zásahy proti demonštrantom sme už písali niekoľkokrát. Ide o drahé a náročné autá so špecifickým použitím, ktoré musia byť vybavené nielen patričnou technikou, ale aj ochranou proti poškodeniu a neraz aj vlastným dýchacím zariadením. Svoj špeciál na udržanie verejného poriadku má aj kopřivnická Tatra. Pri praktických ukážkach svojich schopností zaskočila najmä obratnosťou a schopnosťou sa otáčať prakticky na mieste.

Auto na syntetické palivo nesmie po natankovaní klasickej nafty naštartovať. To je podmienka EÚ

08.07.2024 16:16 Auto na syntetické palivo je v týchto dňoch jednou z najhorúcejších tém na pôde EÚ. Najväčšia skupina európskych zákonodarcov sa totiž snaží v Európskom parlemente pretlačiť zmenu, podľa ktorej bude možné predávať autá so spaľovacími  motormi aj po roku 2035. Podmienkou je samozrejme používanie klimaticky neutrálnych palív. Pri ich produkcii sa musí spotrebovať rovnaké množstvo CO2 ako pri ich spaľovaní v motoroch. Má to však úskalia.

Čína posiela elektrický poschodový autobus do ulíc Londýna. BYD BD11 prináša parametre budúcnosti

08.07.2024 03:30 Hromadnú autobusovú dopravu v mestách čaká elektrická budúcnosť. Autobusy bez lokálnych emisií majú vo vývojových oddeleniach výrobcov prednosť a tie do nich masívne investujú. Platí to najmä pre čínskych producentov, ktorí predvádzajú výkony, na ktoré nemajú tradiční európski producenti často relevantnú odpoveď. Dôkazom je aj elektrický poschodový autobus určený pre Londýn.

Ekodiaľnica z nečakaného materiálu: Použili ho pre dopravné značky, most aj mýtnu bránu

08.07.2024 03:30 Boj proti klimatickej zmene niekedy nepozná hraníc: Ekodiaľnica z nečakaného materiálu - takýto titul si zrejme zaslúži rýchla cesta S37 v rakúskom Korutánsku, ktorá dostala novú mýtnu bránu z dreva. Rovnako tak na nej už skôr vyrástol most, pri ktorého výstavbe použili taktiež drevo. No a z rovnakého materiálu do tretice vznikla neďaleko odtiaľ, na rakúskej diaľnici A2 aj konštrukcia pre umiestnenie dopravných značiek. Nachádza sa rovnako v Korutánsku, konkrétne v blízkosti Völkermarktu.

Nové dodávky sú bezpečnejšie ako kedy predtým. Až 40 % má platinové hodntenie

07.07.2024 15:15 Úžitkové dodávky sú bezpečnejšie. S každou generáciou lepšie nie len pre užívateľov ale aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Testy Euro NCAP sa pri ľahkých komerčných dodávkach zameriavajú na dostupnosť a výkon pokročilých asistenčných systémov vodiča . Najnovšie testy podstúpilo 17 vozidiel. Až na jedno všetky získali platinové alebo zlaté hodnotenie.

Hybridy mieria na more. Hybridný rýchlostný čln s motormi Scania V8 letí po hladine stovkou

06.07.2024 15:00 Hybridné pohony sú dnes medzi autami už samozrejmosťou, technológia spájajúca spaľovacie motory s elektromotormi však preniká aj medzi lode. Dôkazom je aj Hybridný rýchlostný čln Marell M17 kombinujúci dva elektromotory a dva gigantické spaľovacie motory Scania V8. Jeho parametre sú optikou sveta  áut šialené, čo sa prejavuje aj jeho maximálnou rýchlosťou na morskej hladine. O člny už prejavila záujem aj polícia.

Prístavný most bude tichší. Najprv to bude trochu bolieť

06.07.2024 15:00 Národný diaľničný podnik zaháji na začiatku letných prázdnin stavebné práce na estakáde Prístavného mosta, kde dojde k výmene mostného záveru za novú verziu, ktorá znižuje hluk pri prechádzaní vozidiel. Vďaka tomu servisu a niekoľko týždňovému zásahu Prístavný most bude tichší.

Nový Peugeot Boxer dostal 8 st automat. Prišiel aj E-Boxer s výkonom 200 kW

06.07.2024 15:00 Prvý krát v histórií predstavili Boxer s 8st automatickou prevodovkou. Nový Peugeot Boxer má za úlohu splniť potreby profesionálov, preto rozšírili rad pohonných jednotiek, tak aby vyhoveli všetkým. Okrem novej prevodovky pribudla aj elektrická verzia Peugeot E–Boxer s max. výkonom 200 kW a 400 Nm krútiaceho momentu. 

MANu sa elektrický ťahač predáva nad očakávania. Za pol roka má takmer 2000 objednávok

05.07.2024 14:45 Koncom roka 2023 predstavený nový ťahač MAN e–Truck je prekvapením aj pre automobilku. Sami asi nečakali, že sa elektrický ťahač predáva, resp. môže predávať tak dobre. Za 7 mesiacov májú na nový e – truck viac ako 2000 objednávok. Asi najväčší podiel na dopyte zabezpečila možnosť až milióna variantov konfigurácie!