Ford prekvapil, športový Ranger MS-RT posiela do Európy. Šesťvalcom ide po chuti zákazníkom

20.02.2024 15:00 Automobilka Ford už neraz dokázala, že vie prekvapiť. A občas poriadne. Tentoraz potešila všetkých priaznivcov terénnych pickupov, ktorí svoje autá používajú predovšetkým na asfalte. Na vybrané európske trhy totiž posiela športový Ranger MS-RT so šesťvalcom pod kapotou. S upraveným podvozkom a armádou spojlerov má prekvapiť najmä jazdnými vlastnosťami.

Elektrický traktor Farmall Utility 75C odrobí na nabitie 8 hodín. Pod silnou záťažou polovicu

20.02.2024 02:00 Elektrický traktor je už dnes v niektorých prípadoch lepšou alternatívou, než jeho naftová verzia. Náročná legislatíva dokonca počíta s tým, že v budúcnosti sa elektrický traktor stane dominantnou voľbou mnohých zákazníkov. Hlavní hráči na poli traktorovej techniky preto nespia a v tomto segmente už dnes vyvíjajú, alebo dokonca ponúkajú svoj sériový produkt. Spoločnosť Case IH predstavila svoj prvý elektrický traktor. V stavebninách alebo záhradkárskych obchodoch vraj zvládne to isté, ako naftové traktory.

Požiadavky na znižovanie CO2 sa stále zvyšujú, aká je tá správna cesta, elektro alebo biopalivá ?

18.02.2024 11:45 Znižovanie CO2 sú stále dookola riešená téma. Tlak na dopravcov rastie, do roku 2040 musia znížiť emisie až o 90 %! Infraštruktúra na diaľkový prevoz je stále na bode mrazu,  preto sa začali intenzívne testovať alternatívne palivá. V praxi sa nepresadzujú dostatočne rýchlo a preto je jasné, že naftové kamióny v najbližšej dobe z ciest len tak nezmiznú. Neexistuje za ne dostatočne vhodná alternatíva.

TAZ 1.9 D odprevadil „Tisícdvestotrojku“ do hrobu. Naftová rarita vznikla príliš neskoro

18.02.2024 11:45 Škoda 1203 sú spolu so Škodou 105/120 asi dve najlegendárnejšie autá českých a slovenských ciest. Na rozdiel „Stodvadsiatky“ však mala „Tisícdvestotrojka“ podstatne dlhší život a smutnejší koniec. Na sklonku svojho života totiž doplácala nielen na prakticky nulový vývoj a úbohú kvalitu, ale aj na starý motor neschopný plniť stále sa sprísňujúce dynamické požiadavky a emisné normy. Utiecť hrobárovi z lopaty jej mala pomôcť naftová verzia TAZ 1.9 D s prevodovkou Peugeot.

Problém na hraniciach s Ukrajinou: Množia sa tu stovky kamiónov, má to konkrétny dôvod

17.02.2024 10:45 Nápor na slovenských colníkov a políciu sa na východe Slovenska zväčšuje. Problém na hraniciach s Ukrajinou vzniká spolu s tým, ako poľskí farmári blokujú poľsko-ukrajinské hranice. Snažia sa zvrátiť prístup EÚ voči ukrajinským dopravcom. Späť však na Slovensko: Na výstup zo Slovenska čaká na priechode Vyšné Nemecké viac ako 400 kamiónov. Informuje o tom agentúra TASR s dovetkom, že počet nákladných vozidiel v kolóne pravdepobne ešte narastie.

Vyslobodzovacia Tatra Force 6x6 vytiahne čokoľvek. V teréne na to použije špeciálnu techniku

17.02.2024 10:45 Ak sa s kamiónom, nákladným autom, či dodávkou dostanete do úzkych a zapadnete, býva to vždy veľmi ošemetná situácia. A ak navyše máte to „šťastie“, že pritom zostanete v nedostupnom teréne, musí nastúpiť ťažká technika. Ak bude po ruke Vyslobodzovacia Tatra Force 6x6 s upraveným podvozkom a dvomi hydraulickými navijakmi, mali by ste byť za vodou. Cestu k vám si prerazí vlastnou radlicou.

Na Slovensku je Scania najrýchlejšie rastúca značka nákladných áut

16.02.2024 10:00 Scania sa vlani stala na Slovensku najrýchlejšie rastúca značka nákladných áut nad 16 ton. Zaregistrovali 592 nákladných vozidiel, čo je 80 % rast oprosti roku 2022. Firma plánuje do aktuálneho roka podobné výsledky. Ale tiež investície do udržateľnosti v podobe solárnych panelov a otvorenie nového servisu v Žiline.

Diaľničná patrola dostala nové dodávky. Do služby nastupuje Mercedes-Benz Sprinter 319 CDI 4x4

15.02.2024 21:01 Diaľničná patrola spadajúca pod krídla NDS dostane 20 nových špeciálov. Do ostrej služby na celom Slovensku nastupujú žlto-čierne dodávky Mercedes-Benz Sprinter 319 CDI vybavené nielen potrebnou výbavou, vrátane veľkého strešného LED panelu, ale z dôvodu zásahov v rôznych častiach hornatého Slovenska aj pohonom všetkých kolies 4x4.

Šofér kamiónu - jedno z najnáročnejších zamestnaní, ale ako všetko má svoje pre aj proti

15.02.2024 07:30 Šofér kamiónu je jedno z najnáročnejších zamestnaní. Obnáša každodenný stres, stovky denne prejdených kilometrov a odlúčenie od rodiny, či domova. Na druhej strane, vďaka nemu môžete precestovať celú Európu. No nie každý si za volant kamiónu trúfne. Celá súprava môže vážiť 40 ton. Preto okrem odvahy, sú potrebuje skúsenosti a často pevné nervy. Zdalo by sa, že je to práca výsostne pre mužov. V ostatnom čase však stále viac vidno za volantom veľkých súprav aj relatívne mladé ženy.

Najpredávanejší elektrický autobus je MAN Lionˈs City E. Stačilo mu na to 780 predaných kusov

14.02.2024 18:17 Elektrifikácia hromadnej dopravy je podľa odborníkov pre čistotu ovzdušia v mestách kľúčová, už v blízkej budúcnosti bude preto dôležité elektrifikovať čo najväčšiu časť autobusovej dopravy. A hoci sú ceny e-busov stále vyššie, než v prípade ich naftových verzií, k postupnej obmene vozových parkov už dochádza. Aj zásluhou značky MAN. Najpredávanejší elektrický autobus totiž momentálne pochádza z jej stajne. Najviac ich nakúpilo Nemecko.

Buď prídu lacnejšie elektromobily, alebo zdražíme spaľovacie autá, hovorí európsky audítor

14.02.2024 18:17 S elektrifikáciou osobnej, či úžitkovej dopravy to v krajinách EÚ nie je tak jednoduché a jednoznačné, ako si politici ešte pred časom predstavovali. Prísna emisná legislatíva obmedzila osobné autá a dodávky so spaľovacími motormi a zvýhodnila tie elektrické, aj tak sa ich však predáva málo a ich ceny neklesajú tak, ako politici predpovedali. Ako prezradil európsky audítor, EÚ má náhradný scenár. Ak neprídu lacnejšie elektromobily, umelo zdražia tie so spaľovacími motormi.

Rolls-Royce a Volvo testujú nabíjacie stanice spaľujúce drevo

14.02.2024 18:17 Air Burners - popredný výrobca vzduchových horákov sa spojil s Rolls-Royce a Volvo Construction Equipment na vývoji a testovaní BioCharger- inovatívneho prenosného prístroja, ktorý dokáže premeniť odpad z biomasy na elektrinu. Ide o prvý stroj, ktorý kombinuje tri inovatívne kroky na poskytovanie energie mimo siete. Také nabíjacie stanice spaľujúce drevo sa dajú použiť hlavne mimo "civilizácie". 

Kaiyun Pickman z Číny na Slovensko cez Bermudsky trojuholník

13.02.2024 16:30 Keď v roku 2019 Čínska automobilka Kaiyun predstavila najlacnejší elektrický pickup Kaiyun Pickman,  cena doma začínala na necelých 2500 €. Cesta k nám asi ide cez Bermudský trojuholník, ktoré tvoria rôzne ďalšie náklady spojené s prepravou, homologáciou, clom a ďalšími, pretože cena narástla viac ako päťnásobne! Ešte ju neprezradím, som zvedavý na váš názor na konci článku, či je cena tohto malého pracanta adekvátna alebo nie.

Rok 1968 bol plný zmien, prišiel aj prvý valník Škoda 1203 ROL. Jeho 33 kW ťahalo viac ako 2 tony

12.02.2024 16:01 Rok 1968 sa do histórie Čiech a Slovenska nezmazateľne zapísal najmä „priateľskou“ návštevou sovietskych vojsk na území ČSSR. Štátnemu hospodárstvu Československa však zasadila poriadnu ranu ešte jedna udalosť – v apríli 1968 sa totiž medzi ľudí dostali prvé kusy valníkov Škoda 1203 ROL. Principiálne to neboli zlé autá, práve naopak, mali totiž aj svoje silné stránky. Aj v ich prípade však zaúradovala neschopnosť a absolútna nepružnosť centrálne riadenej ekonomiky neschopnej postrážiť kvalitu ani akceptovateľný neskorší vývoj.

Návrat pojazdných predajní je na spadnutie. Paragan Trucks ukazuje nadstavby pre MAN TGE

11.02.2024 14:45 Ľahké úžitkové autá sú pre výrobcov veľmi zaujímavým segmentom. Snažia sa preto zákazníkom ponúknuť veľa verzií a čo najlepšie sa trafiť do ich potrieb a očakávaní. Tie sú však neraz veľké a nad ich možnosti, k slovu preto prichádzajú externé spoločnosti špecializované na rôzne účelové nadstavby. Jednou z nich je aj Paragan Trucks. Tá si teraz vzala pod patronát aj model MAN TGE.