Nové zábrany na cestách si nemáte vôbec všimnúť. Majú však dôležitú vlastnosť

19.05.2024 18:30 Predstavili zaujímavú inováciu: Nové zábrany na cestách majú potenciál nahradiť bežné protihlukové steny, ktoré môžu svojou farbou iritovať miestnych obyvateľov ešte výraznejším zásahom do prírodného rázu krajiny. Znižujú hluk a sú priehľadné, čo znamená, že neobmedzujú výhľad. Nateraz ich nasadia na svoje železničné cesty nemecké železnice, podarí sa novému riešeniu presadiť aj v cestnej doprave a napríklad na diaľniciach?

Briti dovolili Talianom siahnuť na rodinné striebro. Výsledok za 200 tisíc libier berie dych

19.05.2024 18:30 Morgan Motor je bez diskusie britské rodinné striebro, ktoré si aj po 114 rokoch od svojho založenia udržiava štatút malosériovej manufaktúry, ktorá síce spolieha na moderné nemecké motory, ale pri výrobe rámov karosérie naďalej používa jaseňové drevo a dodržiava tradičné postupy ručnej produkcie. Platí to aj pre model Plus Six, ktorý aktuálne dostali do rúk zamestnanci štúdia Pininfarina a výsledkom je nádherný dvojmiestny roadster Midsummer s hliníkovou karosériou a odhaleným tíkovým jadrovým drevom.

Od júla nebude možné zaregistrovať nové auto bez tohto zariadenia! O aké vybavenie ide?

19.05.2024 18:30 Európska únia neustále tlačí na dôležitosť bezpečnostných systémov v automobiloch. Na začiatku tohto leta sa zoznam povinnej výbavy rozšíri o zariadenie, ktoré je bežné vo svete leteckej dopravy. Bez neho nebudé možné zaregistrovať nové auto! Áno, tipujete správne, bude to čierna skrinka. Doteraz automobily potrebovali len prípravu na jej inštaláciu, to sa však zmení. Kľúčovým dátumom na časovej osi bude 7. júl 2024. Cieľom je pomôcť príslušným orgánom pri vyšetrovaní dopravných nehôd.

Spolupráca VW a Renaultu pri vývoji lacného elektromobilu? Nebude, Nemci ukončili jednania

19.05.2024 18:30 Ešte pred pár mesiacmi to vyzeralo pre zákazníkov čakajúcich na lacný elektromobil nádejne. Spolupráca VW a Renaultu mala práve takéto vozidlo priniesť na trh. Zdá sa však, že uvedená možnosť končí. Podľa agentúry Reuters jednania oboch koncernov sú vo finále, respektíve zdroje svorne hlásia, že rozhovory zlyhali a Nemci už nebudú pokračovať v ďalších jednaniach. Krach potenciálneho partnerstva dvoch najväčších firiem by ale nemalo znamenať, že trh cenovo dostupné batériové autá týchto značiek nedostane.

Povinne prideľujú ŠPZ iného štátu niektorým autám. Blízko SR na to majú zvláštny dôvod

18.05.2024 22:00 Autá, ktoré budia pozornosť: Povinne prideľujú ŠPZ iného štátu, hoci dedina Büsingen sa geograficky nachádza vo Švajčiarsku. V  mnohom sa riadi práve švajčiarskym systémom. Dokonca by ste tu mohli stretnúť na cestách aj švajčiarskych policajtov. Stále však ide o nemeckú exklávu. Prečo má malá dedina pridelenú nemeckú poznávaciu značku na autách, no platí švajčiarskymi frankami?

Také veľké opravy ciest si Slovensko nepamätá: Rekonštrukcie sa však týkajú len niektorých úsekov

18.05.2024 01:45 Ohlásili dôležitý projekt a pravdepodobne nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že takéto veľké opravy ciest si Slovensko nepamätá - aspoň pokiaľ vezmeme do úvahy fakt, že majú byť realizované vcelku formou PPP projektu, pričom štát sa pozerá až na 1 100 mostov, ktoré môžu potrebovať rekonštrukciu. Dve tretiny mostov na cestách I. triedy sú v zlom, veľmi zlom a havarijnom stave. Mnohé bude potrebné postaviť úplne nanovo.

Pretlačili rýchlosť 30 km/h na diaľnici. Prevalila sa ekolož pri SR, tajili pravdu o emisiách?!

18.05.2024 01:45 Ekologické opatrenie s veľmi otáznym prínosom: Pretlačili rýchlosť 30 km/h na diaľnici v rámci nemeckého Mníchova, no je otázne, či takýto prístup niečo prinesie. Viaceré argumenty hovoria o tom, že emisie by sa dokonca mohli ešte viac zvýšiť. Pôvodným zámerom bol pritom pravý opak. Mníchovská metská diaľnica totiž dlhodobo nespĺňa povolené emisné hodnoty.  

Poodhalená štvrtá generácia Bentley Continental GT. Plug-in hybrid a krútiaci moment až 1000 Nm

17.05.2024 15:30 Naznačili sme to už nedávno, pripomíname to ešte raz. Chystaná štvrtá generácia Bentley Continental GT už nedostane dvanásťvalcový motor a zároveň to bude prvý model z dielní britskej automobilky, ktorý bude poháňať vysokovýkonná hybridná sústava. Pod kapotou novinky vyprodukuje oficiálne potvrdených 782 koní a krútiaci moment až 1000 newtonmetrov. Automobilka zároveň uvádza, že nové GT zvládne až 80 kilometrov výhradne na elektrickú energiu a vo výbave nebude chýbať ani systém natáčania zadnej nápravy. 

Veľké zdraženie nafty a benzínu o 40 centov za liter: Nová daň zasiahne aj Slovensko!

17.05.2024 15:30 Pre motoristov nejde o dobrú správu: Veľké zdraženie nafty a benzínu nastane už od roku 2027. Aj bežní ľudia sa totiž majú podieľať na platení takzvanej dane z uhlíka. Výsledkom má byť zdraženie pohonných hmôt o 40 centov za liter. Upozornil na to Denník N. Cieľom je obmedziť emisie z fosilných palív, no ciele v oblasti dopravy sa nedarí naplniť.

Zrušili odstavné pruhy na diaľniciach: Pasca na vodičov v krajine s veľa Slovákmi? Kritika vrie

17.05.2024 15:30 Zaviedli nový druh diaľnice: Zrušili odstavné pruhy na diaľniciach a chceli tak bojovať proti zápcham. V Spojenom kráľovstve to videli ako šancu ušetriť peniaze, ktoré by inak minuli na rozširovanie rýchlych ciest. Zo strany verejnosti aj viacerých odborníkov už pred rokmi, kedy s novinkou úradníci prišli, zaznievali pochybnosti. V praxi sa ukázalo, že takáto úprava diaľnic znižuje bezpečnosť na cestách. Kritika však narastá, pretože vláda dodnes diaľnice bez odstavného pruhu nezmenila.

Častá chyba pri tankovaní: Jediné tlačidlo vás oberie o peniaze, zastaví to jednoduchá metóda

17.05.2024 15:30 V eurozóne vás to nemusí trápiť, mimo nej to býva zložitejšie. Častá chyba pri tankovaní spôsobuje, že vodiči prichádzajú o peniaze vplyvom nevýhodného výmenného kurzu. Keď máme účet v eurách, čo je prípad väčšiny Slovákov a potrebujeme zaplatiť na čerpacej stanici za palivo v krajine mimo eurozóny, na prepočet z jednej meny do druhej sa použije výmenný kurz. Ten však môže byť za istých okolností pre motoristov výrazne nevýhodný, existuje však prístup, ako neprísť zbytočne o peniaze.  

Späť zo 100 na 130 km/h na diaľniciach. Vysoké emisie oxidov dusíka nespôsobovala doprava

16.05.2024 19:30 Holandsko v marci 2020 znížilo maximálnu rýchlosť 130 km/h na diaľniciach na 100 km/h. Toto opatrenie bolo prijaté údajne kvôli vysokým emisiám oxidov dusíka z dopravy, pričom nutné úpravy infraštruktúry stáli daňových poplatníkov milióny eur. Následné overovanie výsledkov uvedenej reštrikcie však ukázalo, že s hodnotami emisií vo vzduchu sa nič zásadné nedeje, a preto sa do odborného výskumu pustila štátna agentúra plánovania životného prostredia. Tá zistila, že vinníkom nie sú motoristi, respektíve ich automobily.

Nový Renault Rafale plug-in hybrid s výkonom 300 koní a 4x4. Konečne poznáme technické detaily

16.05.2024 19:30 Od premiéry veľkého crossoveru značky Renault uplynul už skoro rok, dokonca si ho môžete pár mesiacov i kúpiť, informácie k najvýkonnejšej verzii Rafale plug-in hybrid nám však stále chýbali. Francúzi si dávali trochu na čas, aktuálne ale všetky podstatné dáta zverejnili a vyzerajú pomerne zaujímavo. Nielen preto, že auto má až štyri motor či pohon a zároveň riadenie oboch náprav. Pozoruhodný je tiež podvozok, ktorý „číta“ cestu kamerou a v predstihu jej prispôsobuje nastavenie adaptívnych tlmičov.

Test VW Passat 2.0 TDI 150 B9 - 5 metrová kombi limo

16.05.2024 09:30 Po dvoch prvých krátkych jazdách je tu náš prvý riadny redačný test  VW Passat B9. Vždy platilo, že až po týždni používania dokážeme objaviť a zhodnotiť veci lepšie, než keď máme auto k dispozícii na pár hodín. To je logické. Čo všetko sme objavili a zistili o najnovšej generácii teraz už ozaj veľkého manažérskeho kombi nájdete vo videorecenzii - Test VW Passat 2.0 TDI.

Nový semafor povolí na jedinú farbu prechádzať križovatkou aj zastaviť. Môže pravidlo fungovať?

16.05.2024 09:30 Viete si to predstaviť? Nový semafor povolí na jedinú farbu prechádzať a súčasne aj zastaviť - všetko podľa toho, čo robí autonómne vozidlo idúce pred vami. Pridanie štvrtej farby na semafory by mohlo skrátiť čakacie doby chodcov a zlepšiť plynulosť premávky pre autonómne vozidlá aj pre vodičov. Zatiaľ ide len o testovací koncept z USA a musíme si počkať na to, či sa novinka má šancu ujať v reálnych podmienkach. Nevyhnutné je, aby aspoň desať percent áut na cestách bolo autonómnych, takže Slovensko je nateraz "mimo hry".