Bude jazdenie na elektrinu lacnejšie ako diesel či benzín? Zisťovali sme, čo čaká motoristov!

30.03.2023 22:46 Oplatí sa elektrina viac ako benzín? Bude lacnejšia ako diesel? Aj cena prevádzky je dôležitým faktorom, ktorý zohladňujeme pri kúpe auta. Ak išlo o elektromobil, motoristov najmä v minulosti lákala práve možná úspora na prevádzkových nákladoch. Vojna na Ukrajine a s ňou spojená energetická kríza však zmenili mnohé a do výšin vystrelili nielen ceny palív, ale zdražovať museli aj siete nabíjacích staníc pre e-autá. Čo očakávať do budúcna a ako sa nižšie ceny elektriny na burzách premietnu do situácie na verejných nabíjačkách?

Nový Renault 5 preberie veľkú časť techniky z Clia. Francúzi odhaľujú prvé detaily

30.03.2023 22:46 Chystaný elektrický Renault 5 dorazí na trh v roku 2024, takže do jeho premiéry ešte ostáva dosť času, automobilka sa ale rozhodla, že práve teraz je ten správny moment pozrieť sa do zákulisia jeho vývoja a na techniku. Za koľko sa novinka bude predávať, zatiaľ netušíme, Francúzi ale tvrdia, že vďaka zdieľaniu techniky s modelmi poháňanými spaľovacími motormi bude výroba „päťky“ skoro o tretinu lacnejšia ako produkcia Zoe. Domáce médiá tvrdia, že základná verzia s menšou baterkou by mohla začínať na čiastke 25 tisíc eur.

VW Touran: vyrába sa dvadsať rokov, ale za ten čas vznikli len dve generácie

30.03.2023 13:34 Niektoré modely starnú rýchlo, iné pomalšie. Druhý prípad by sme mohli aplikovať aj na VW Touran, ktorý v priebehu dvoch dekád vznikol len v dvoch generáciách, pričom tá druhá sa stále predáva a zatiaľ to nevyzerá, že by mala hneď skončiť. Od šedivej myšky, ktorou bola prvá generácia, to Touran dotiahol na vcelu sebavedomé a skutočne moderné auto, ktoré v aktuálnom prevedení ponúka tie najmodernejšie systémy.

Vraj ich autá skoro nezaujímajú. V Škode chcú týmto dokázať, že to s mladými nie je také zlé

30.03.2023 13:34 Výskumy ukazujú, že Generáciu Z, teda tú, ktorá sa narodila s internetom a mobilmi, autá už príliš nezaujímajú. Netušíme, či máte rovnakú skúsenosť, pretože tá bude do značnej miery ovplyvňovať váš názor, ale štatistika je neúprosná. Mladších vo všeobecnosti skutočne viac baví swipovanie, selfie či pár sekúnd trvajúci obsah z celého sveta a automobil im už nedáva ten pocit slobody, ktorý kedysi zažívali skôr narodení. Smutné? To je skrátka vývoj... Je ale fajn, že to neplatí paušálne a aj v Škode chcú týmto dokázať, že stále existuje veľká skupina mladých ľudí s prívlastkom „výnimky“.

Mega investícia Porsche na Slovensku: Miliarda na elektromobilitu! Jedna vec však Nemcom vadí

30.03.2023 04:15 V poslednom období nám ide karta, investícia Porsche na Slovensku bude omnoho väčšia, ako sa pôvodne čakalo. Namiesto 250 miliónov eur to bude rovno miliarda! O čo presne pôjde? Na Považí  už intenzívne vzniká závod konkrétne pre výrobu batériových modulov pre elektrické autá, píše Denník N. Náš priemysel sa tak posunie smerom bližšie k elektromobilite, ktorá bude podľa všetkého hrať do budúcna prím.

Štát pozmenil priority: Diaľnica Bratislava - Užhorod aj nové hraničné priechody s Ukrajinou

29.03.2023 18:45 Vojna na Ukrajina priniesla nové výzvy. Diaľnica Bratislava - Užhorod by sa mohla stať realitou skôr, ako sa očakávalo pred viac ako rokom, teda v čase ešte pred vypuknutím vojny na Ukrajine. Odvtedy sa mnohé zmenilo, ukázalo sa, že Slovensko je pre Ukrajinu silným spojencom. Naštartovali, resp. zrýchlili sa aj iniciatívy v oblasti dopravy. Všetko bude samozrejme závisieť i od politickej podpory, no dočkať by sme sa mohli aj nových hraničných priechodov s Ukrajinou.

Nové Lamborghini Revuelto oficiálne: dvanásťvalcový plug-in hybrid má štyri motory a 1015 koní

29.03.2023 18:45 Talianska automobilka dnes dopoludnia neustrážila prvé fotografie nového Lamborghini Revuelto , to však už v tejto chvíli nie je dôležité. Informačné embargo padlo, takže vám môžeme v tejto chvíli prvý plug-in hybrid z bolonskej Sant'Agaty predstaviť oficiálne a ukázať vám ho zo všetkých strán. Nižšie nájdete najdôležitejšie detaily, rozsiahlu galériu a prvé rýchle predstavenie vo videu.

Kia odhalila technické detaily elektrického SUV EV9. Cez aplikáciu si k nemu prikúpite ďalších 100 Nm

29.03.2023 18:45 Nové elektrické SUV EV9 kórejského koncernu poznáme v oficiálnej podobe už od polovice marca. Medzitým Kia dokonca stihla predstaviť menšieho súrodenca v podobe konceptu EV5. Na čo je výrobca významne skúpejší, sú konkrétne technické detaily, v prípade „deviatky“ však už väčšinu informácii máme. Automobilka ich zverejnila v rámci medzinárodnej online prezentácie, takže už vieme, že novinka skutočne stojí na modulárnej platforme E-GMP a ponúkne dve veľkosti akumulátorov. Ten väčší má 99,8 kWh.

Vylepšené akumulátory modelu Tesla Roadster začínajú zlyhávať, sú horšie ako tie pôvodné

29.03.2023 18:45 Ak niekto pozná spoločnosť Gruber Motor Company, tak predovšetkým zanietení fanúšikovia automobilky Elona Muska. Ide totiž o poskytovateľa servisných služieb tejto americkej značky, ktorý sa zameriava na pôvodný model Tesla Roadster. Práve v súvislosti s týmito vozidlami však spoločnosť zverejnila pomerne podrobné informácie o začiatku konca životnosti ich akumulátorov. Paradoxom je, že tento neželaný jav nepozorujú na pôvodných batériách, ktoré Roadster dostal, ale na „vylepšenom“ akumulátore z roku 2016.

BMW sa pochválilo prvými fotkami elektrickej i5. Pri polárnom kruhu ladí posledné detaily

29.03.2023 18:45 V roku 2023 sa dočkáme premiéry nových generácií dvoch veľkých rivalov. Mercedes predstaví novú triedu E a Mníchov nám ukáže novú päťku. Podľa miery odhalenia karosérií oboch áut tipujeme, že oponu ako prvý spustí Stuttgart, bavorská partia ale tiež príliš nezaháľa. Už oznámila, že nové BMW radu 5 uvedie na trh v októbri a kombi Touring bude nasledovať začiatkom roka 2024. A aby nás Nemci trochu navnadili, ukázali nám fotky maskovaných prototypov v akcii.

Alpina B12: prvá luxusná limuzína z Buchloe s dvanásťvalcom prišla pred 35 rokmi

29.03.2023 09:30 Niečo sa končí, niečo sa začína. Alebo len končí? Nuž, tak by sa skutočne dal pomenovať príbeh sedmičkového radu od dvorného úpravcu BMW, automobilky Alpina. B7, ako ju označovali v posledných troch generáciách, totiž minulý rok prestala zbiehať z výrobných pásov. Jej história sa začala písať pred 35 rokmi, keď prišla na trh ako Alpina B12, vrcholná verzia z Buchloe, ktorá stála na základoch vtedajšej sedmičky a pod prednou kapotou mala vidlicový dvanásťvalec.

7. BMW M Day bol rekordný

29.03.2023 00:15 Český BMW M klub známy ako CzechMclub.cz pripravil na posledný marcový piatok už tradičné stretnutie majiteľov a fandov áut BMW M Day. Tento rok sa jednalo už o 7. ročník, takže sa dá určite hovoriť o tradičnej akcii. Od začiatku na ňu chodia prívrženci aj iných značiek, ktorí BMW M rešpektujú a buď niekedy nejaké mali, alebo o ňom stále uvažujú či snívajú. Dá sa teda hovoriť aj o otvorení novej motoristickej sezóny. Napriek chladnému počasiu a prehnánkam na konci dňa dopadla akcia mimoriadne dobre.

Podvod! Max rýchlosť na diaľnici 100 km/h zavádzajú svojvoľne. Kradnú značky

29.03.2023 00:15 Max rýchlosť na diaľnici je zjavne pre ekoaktivistov veľká tema. Ak sa ju nepodarí obmedziť a znížiť, spravíme to podvodom. Také niečo si zjavne povedali aktivisti v Nemecku, keď svojvoľne odmontovali 250 dopravných značiek v krajine, a to konkrétne tých, ktoré ukončujú úseky obmedzenej rýchlosti. Misia bola jasná: donútiť autá, aby jazdili pomalšie, napríklad najviac 100 či 120 kilometrov za hodinu aj napriek tomu, že za normálnych okolností by na danom úseku už platila neobmedzená rýchlosť. Akcia zjavne splnila účel aspoň čo sa týka publicity, všimli si ju mnohé médiá tak v krajine, ako aj mimo nej.

Smart ďalej zahadzuje imidž výrobcu obratných mestských mini. Nové #3 má skoro 2 tony

29.03.2023 00:15 Ak dnes Európa v rámci osobnej dopravy niečo skutočne potrebuje, sú to v prvom rade menšie, úsporné a cenovo dostupné vozidlá. Problém je, že presne tieto typy áut momentálne miznú a to, čo na trhu ostáva, zásadne zdražuje. Jedným z príkladov demonštrujúcich túto premenu je tiež Smart, ktorý síce v pomere k veľkosti úplne lacné autá nikdy neponúkal, ale jeho produkty to aspoň vyvažovali nadpriemernou praktickou stránkou či obratnosťou. Pre nastupujúcu generáciu modelov to však už neplatí. Nové #3 je toho príkladom.

Spolu s nižšími cenami tankovania čakajte aj lacnejšie nabíjanie áut. Poznáme dôvody

29.03.2023 00:15 Ak to takto pôjde ďalej, lacnejšie nabíjanie áut sa stane realitou. Dôvod na radosť pre majiteľov elektromobilov je o to dôležitejší, že takémuto vývoju predchádzala vlna zdražovania na verejných nabíjačkách ako dôsledok vysokých cien elektrickej energie. Príčin aktuálne vývoja na trhu s elektrinou je viacero, vrátane teplotne miernej zimy, lacnejšieho plynu, navýšenia výroby elektriny z jadra či dostatočného výkonu alternatívnych zdrojov.