Kľúčová diaľnica D1 na Liptove mešká. Z Bratislavy do Košíc jazdíme o 16 minút dlhšie

29.11.2023 03:45 Ide o problémový stavebný projekt: diaľnica D1 na Liptove mešká, termín dokončenia sa viackrát posúval. Pôvodne pritom mala byť hotová už na budúci mesiac. Nestane sa tak. Jej sprevádzkovanie pre motoristov sa podľa posledných informácií očakáva v roku 2025. Viac ako rok tak ešte budú vodiči musieť jazdiť po cestách nižšieho významu, čím prichádzajú o čas. Navyše, hustá premávka je veľkou záťažou pre okresné cesty.

Budú majitelia elektromobilov konečne nabíjať bezdrôtovo? Nové štandardy pre indukčné nabíjanie

29.11.2023 03:45 Bezdrôtové alebo tiež indukčné nabíjanie je celkom starý nápad, v prípade mobilných telefónov dokonca úspešný a rozšírený. Vo svete elektromobilov sa však táto technológia zatiaľ prakticky vôbec nepresadila. Dôvodov je hneď niekoľko, prvé nabíjačky tohto typu mali napríklad veľmi skromný výkon a ani účinnosť nebola najvyššia. Predovšetkým ale neexistoval žiadny štandardizovaný systém, ktorý by mohol byť spoločný buď pre časť alebo väčšinu automobilových výrobcov. To sa ale teraz mení.

Nová Dacia Duster 2024: prvá predčasná ochutnávka tesne pred svetovou premiérou

29.11.2023 03:45 Už zajtra bude predstavená nová Dacia Duster, finálna podoba auta sa však opäť dostala na internet o niečo skôr vďaka domácim rumunským médiám, ktoré zverejnili oficiálne prezentačné video. Dizajn novinky vás pravdepodobne neprekvapí. Tvary Dusteru III sú pár rokov známe vďaka obrázkom z patentového úradu a navyše tiež šikovným grafikom, ktorí z nich vyrobili veľmi realisticky vyzerajúce rendery. V každom prípade auto nezaprie značnú podobu s konceptom väčšej vlajkovej lodi Bigster, ktorá dorazí v roku 2025.

Viete, koľko krokov urobíte denne? Odhalili sme, ako sú na tom niektoré profesie

28.11.2023 17:46 Dnes sa pozrieme na to, koľko krokov urobíte denne vo vybraných profesiách. Pozreli sme sa nielen na to, koľko za deň prejde kaderníčka či čašník, ale zistili sme napríklad i to, že počet krokov vekom klesá a že muži majú tendenciu chodiť viac.

Dacia dospieva, čínskej konkurencie ani normy Euro7 sa nebojí

28.11.2023 17:46 Zdá sa, že norma Euro 7 bude miernejšia, ako bola sprvu predkladaná. Ale stále vieme veľmi málo o konkrétnych nariadeniach – či a ako sa budú merať emisie pneumatík, bŕzd, aké kritéria budú musieť autá spĺňať z hľadiska prevádzkových podmienok - čaká sa na ďalšie spresnenia. Nielen o tajomnej norme, z ktorej bolí hlava všetky automobilky bolo stretnutie novinárov so zástupcami značky Dacia. Využili sme príležitosť a sympatickému top manažérovi Xavierovi Martinetovi som položil pár otázok.

Prísne pravidlo pri novej diaľničnej známke: Hrozba pokuty 500 eur, ak ho odignorujete

28.11.2023 17:46 Čo spôsobí pravidlo pri novej diaľničnej známke? Slovenské diaľničné poplatky čakajú zmeny. Diskutovaným bodom je okrem iného jednodňová diaľničná známka. Smernica EÚ totiž ustanovuje, že členské štáty majú zaviesť možnosť úhrady tohto užívateľského poplatku za diaľnice na 1 deň. Na Slovensku má byť návrh zákona čoskoro predložený do legislatívneho procesu.

Porovnanie tekutých stieračov po 9 mesiacoch. Ktoré ešte fungujú?

28.11.2023 17:46 Keď som tému tekutých stieračov písal začiatkom roka, sľúbil som, že sa k naneseným produktom na čelné sklo môjho auta vrátim a zreferujem ako fungujú. Keďže s autom nejazdím denne, na relevantný výsledok som musel chvíľu počkať. Porovnanie tekutých stieračov po 9 mesiacoch však už má výpovednú hodnotu a rozdiely medzi produktmi sú zreteľné.

Problém s vodičákom budú mať desiatky tisíc Slovákov: Riziko pokuty 100 eur a odobratie preukazu

28.11.2023 17:46 Máte stále ružový vodičský preukaz? Problém s vodičákom čaká vodičov, ktorí mali mať pôvodne preukaz s neobmedzenou platnosťou a vydali im ho v období od 1. januára 1993 do 30. apríla 2004. Po zmene vyhlášky sa ich platnosť obmedzila, a to do 31. decembra 2023. Každý, kto vlastní takýto vodičský preukaz, by si mal vybaviť vydanie nového dokladu. Nakoľko „ružových vodičákov“ bolo vydaných od vzniku Slovenskej republiky do konca roka 2004 zhruba 650 tisíc, a do dnes ich je ešte veľa kusov v obehu, odporúčame výmenu rozhodne neodkladať.

Vysoké pokuty pre vodičov, veľa radarov na cestách. Na žiadosť sprísniť tresty reaguje minister

28.11.2023 17:46 Navrhujú zmenu pravidiel: Vysoké pokuty pre vodičov, veľa radarov na slovenských cestách, ako aj prísne postihovanie alkoholu za volantom. Organizácia Žltý Anjel Asistance24 podporovaná Úniou autodopravcov Slovenska sa rozhodol verejne vystúpiť proti opitým vodičom sadajúcim za volantom, ako aj arogantným motoristom, ktorí bezohľadným správaním ohrozujú bezpečnosť cestnej premávky a jej účastníkov. Na iniciatívu  už zareagoval aj minister vnútra.

Európska anketa Car of the Year 2024 pozná finalistov. Čína v nej už vystrkuje rožky

28.11.2023 07:46 Blíži sa jubilejný 60. ročník európskeho ocenenia Car of the Year 2024 a v tejto chvíli začína byť jasné, ktorá automobilová novinka by mohla zvíťaziť. Medzinárodná porota zložená z motoristických novinárov totiž už stihla vybrať sedmičku áut postupujúcich do užšieho finále. Asi vás neprekvapíme, ak povieme, že viac ako polovica zvolených modelov má čisto elektrický pohon, ďalšie dve autá existujú aj v batériovej verzii a len jedno jediné vozidlo si vo všetkých verziách zachováva spaľovací motor. Tipnete si?

Stellantis zrejme oddiali elektrickú mobilitu, je pripravený predĺžiť život spaľovacím motorom

28.11.2023 07:46 Najvyšší šéf koncernu Stellantis – Carlos Tavares – hovorí, že ich spoločnosť je pripravená predĺžiť život klasickým spaľovacím motorom kvôli spomaľujúcemu nábehu elektrickej mobility. Pripomína tiež, že starý kontinent i Spojené štáty americké stoja pred mimoriadne významnými voľbami do Európskeho parlamentu a Snemovne reprezentantov, ktoré by mohli mnohé zmeniť. Nie je dokonca vylúčený ani radikálnejší odklon politiky tlačiacej vpred elektromobily a práve pre tento prípad chce mať Stellantis záložný plán.

Zmena benzínu narobí problémy viacerým autám. Nastane už o mesiac neďaleko SR

28.11.2023 07:46 Česko prechádza na ekologickejší prístup: Zmena benzínu narobí problémy majiteľom starších áut, ktorí môžu byť po novom donútení tankovať prémiové PHM. Prechod na palivo s označením E10 sa nevyhol ani Slovensku. V Česku nastane od roku 2024. Tamojšie médiá už hlásia, že nový benzín bude ponúkať poľský Orlen, ktorý má v krajine veľmi silné postavenia a pridajú sa aj ďalší hráči na trhu s čerpacími stanicami.

Dacia dospieva, čínskej konkurencie ani normy Euro7 sa nebojí prehnane

27.11.2023 21:46 Zdá sa, že norma Euro 7 bude miernejšia, ako bola sprvu predkladaná. Ale stále vieme veľmi málo o konkrétnych nariadeniach – či a ako sa budú merať emisie pneumatík, bŕzd, aké kritéria budú musieť autá spĺňať z hľadiska prevádzkových podmienok - čaká sa na ďalšie spresnenia. Nielen o tajomnej norme, z ktorej bolí hlava všetky automobilky bolo stretnutie novinárov so zástupcami značky Dacia. Využili sme príležitosť a sympatickému top manažérovi Xavierovi Martinetovi som položil pár otázok.

ŠPECIÁL - Audi RS4 Avant a BMW M3 Touring

27.11.2023 21:46 Predchodcovia Audi RS4 Avant pred troma dekádami kategóriu športových kombi. A nie len v segmente D, teda v strednej triede, ale v podstate celkovo. Kedysi síce ponúkali aj RS4 sedan, obecne stačí povedať Audi RS4 a každý vie, ktorá bije a že sa jedná o nabúchaný kombík.

Čas sa kráti. Takto by automobilky mohli eliminovať brzdový prach kvôli norme Euro 7

27.11.2023 21:46 Emisná norma Euro 7 bola síce významne zmiernená a odsunutá, jej súčasťou ale ostala nutnosť merať a zachytávať brzdový prach i častice vznikajúce pri otere pneumatík. A pretože sa táto povinnosť bude týkať úplne všetkých áut vrátane elektromobilov, dodávatelia sa v predstihu snažia vyvinúť technológie, ktoré automobilkám pomôžu prekonať chystané nové pravidlá. Jedným z nich je nemecká firma HPL Technologies a jej novinka určená na redukciu brzdového prachu sa volá Wecodur.