Auto a krupobitie. Ako eliminovať škody

Datum: 09.02.2023

Škody na autách po krupobití bývajú obrovské. Po spúšti zamrznutého ľadu majú plné ruky práce servise i poisťovne. Bohužiaľ predvídať krupobitie je takmer nemožné.

Auto a krupobitie

Neškodný dážď sa behom sekundy zmení na zamrznuté kúsky ľadu. Čo robiť, aby boli škody po krupobití minimálne?

Investujte do poistenia

Poistenie je cestou k tomu, aby ste po škodovej udalosti nemuseli platiť celú výšku opráv. Pozor na to, že Povinné zmluvné poistenie škody po živelných pohromách nepokrýva. Preskúmajte ponuku poisťovní a zistíte, že PZP vám síce nepomôže, ale je možné jeho krytie rozšíriť. Pripoistenie zahŕňa aj krupobitie, víchricu, záplavy a iné nepredvídateľné poveternostné situácie. Samozrejme, že ak máte staršie vozidlo, pripoistenie sa vám nevyplatí. Prečo? Pretože jeho cena sa pohybuje od 10 € vyššie. Ide o sumu za mesiac poistenia. Iné je to s novšími vozidlami, ktorých opravy sú finančne náročné. Predpokladáme, že vaše nové auto máte poistené havarijne. Havarijné poistenie zahŕňa aj krupobitie.

Využite ochranné prostriedky

Keďže staršie vozidlá sa neoplatí poistiť, skúste vaše auto ochrániť iným spôsobom. Niektorí ľudia zakrývajú automobil uterákmi, iní skúšajú kartón. Lenže pri silnejšom vetre kartón i uteráky skončia mimo vozidla. V špecializovaných predajniach je možné kúpiť ochranné plachty. Vyhľadajte si takú plachtu, ktorá je priamo určená proti krupobitiu. Tento typ plachty je vodeodolný, má zosilnený plášť a v spodnej časti má plachta lem, ktorý ju udrží na vozidle aj pri silnejšom vetre. Cena ochrannej plachty proti krupobitiu sa pohybuje okolo 100 €. Opäť sa oplatí kúpiť majiteľom drahších automobilov, pretože oprava preliačin na aute je lacná.

Ako riešiť vzniknuté preliačiny

Preliačinu sa nepokúšajte opraviť sami. Svojpomocná oprava vedia k ešte väčšiemu poškodeniu nielen karosérie, ale tiež laku. Oprava preliačin PDR metódou nie je drahá a obávať sa nemusíte ani toho, že by ste museli zostať bez auta dlhšiu dobu. Väčšina servisov zvládne opravu za 1 až 3 dní podľa rozsahu poškodenia. Tento spôsob opravy je možné zaplatiť PZP s pripoistením alebo havarijným poistením. Pri oprave sa nepoužíva chémia a ani gitovanie. Karoséria sa pomocou špeciálneho náradia šetrne vytláča smerom hore. PDR metódu je možné použiť len na preliačiny, v ktorých nie je poškodený lak a okraje preliačiny nemajú ostré hrany.

 

 

Čítané: 281 x